تبلیغات
تلــــخ نوشتــه های یه ذهن تاریـــک - رسانه و ترویج خشونت!
تلــــخ نوشتــه های یه ذهن تاریـــک
 
*به امیــد دنیایـــــی عاری از جنـگ و خشونـــت*

اللّهمّ صَلِّ على مُحمُدٍ و على آلِ مُحمّدٍ كَمَا صَلَّیتَ عَلى آلِ اِبراهیمَ اِنَّكَ حَمیدٌ مجیدٌ اللّهمّ بارِك علَى مُحَمّدٍ و على آل محمد كما باركتَ على آل ابراهیمَ اِنّكَ حمیدٌ مجیدٌ

یش از ظهور ابزاری چون تلویزیون و کامپیوتر نحوه زندگی انسان‌ها بسیار متفاوت بود.

 پیش از ظهور رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی مردم تعامل بیشتری با همه داشتند و بیشتر با یکدیگر صحبت و گفتگو می‌کردند، کودکان در حیاط خانه‌ها و کوچه‌ها بازی می‌کردند و به دلیل نبودن امکانات امروزی، خلاقیت آن‌ها نیز در سرگرم کردن خود به مراتب بیشتر بود.

رسانه خشونت


شکلک های محدثه

اما امروز با تغییر شرایط و امکانات، سبک‌ زندگی مردم نیز تغییر کرده و از طرفی موضوعات و مطالب نامناسب نیز از طریق انواع و اقسام رسانه‌ها به زندگی مردم راه پیدا کرده‌اند. یکی از این موضوعات نامناسب که بدون شک پیامد سوء بر جامعه دارد بحث ترویج خشونت از طریق رسانه‌ است. در واقع رسانه‌ها اگرچه می‌توانند با انتخاب مفاهیم و موضوعات مناسب، مفید و آموزنده باشند اما اغلب اوقات در قبال آنچه منتشر می‌کنند خود را مسئول نمی‌دانند. با توجه به حجمه مطالب و پیام‌های رسانه‌ای گاه کودکانمان از ما در خصوص آنچه که مناسب سن آنها نیست اما در معرض آن هستند، سوال می‌کنند.

از سوی دیگر کشش ابزار رسانه‌ای در میان کودکان به حدی است که از بدو تولد فرصت اجتماعی شدن را به آنها نمی‌دهد. در واقع اجتماعی شدن روندی است که طی چندین سال تکامل می‌یابد و طی آن کودک می‌آموزد که چگونه در گروه‌ها و جامعه زندگی کند. از سوی دیگر آنچه یک کودک در سنین خردسالی با آن مواجه می‌شود برای او حکم یک اصل واقعی را دارد و والدین باید در بنیان نهادن اصول درست در زندگی فرزندشان نقش فعالی را ایفا کنند اما با این حال حتی در صورت فعال بودن والدین در این زمینه وقتی کودک وارد مدرسه می‌شود کنترل تاحدی از دست والدین خارج می‌شود. مدرسه نیز مانند رسانه‌ها نقش مهمی در زندگی کودک ایفا می‌کند چرا که دانش‌آموزان از قومیت و طبقات مختلفی به مدرسه می‌آیند و کودک در معرض ارزش‌های مختلف قرار می‌گیرد و به سادگی سردرگم می‌شود.

به گزارش ایسنا به نقل از سای‌سنترال، امروزه موضوعات مرتبط با خشونت تقریبا در هر موقعیتی کودکان را احاطه کرده که شامل شنیدنی‌ها، دیدنی‌ها وتجربیات شخصی او می‌شود. این خشونت به راحتی در برنامه‌های تلویزیونی، بازی‌های ویدئویی، کامپیوترها، تعاملات اجتماعی با دیگران و استفاده از واژه‌های خشونت‌آمیز در شیوه مکالمات آنها آشکار است.

تفاوت سبک زندگی امروز و گذشته در این است که امروز هنگامی که خشونتی رخ می‌دهد، کودکی دزدیده می‌شود و یا برنامه خشونت آمیزی پخش می‌شود، تلاشی برای رفع ابهامات ذهنی کودک نمی‌شود در حالی که در گذشته والدین و پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها تفاوت خوب و بد را به کودک می‌فهماندند و در صورت بروز اینگونه اتفاقات مراقبت بیشتری از آن‌ها می‌کردند.

در واقع رسانه در اکثر مواقع ابزار مناسبی برای پاسخگویی به سوالات کودکان نیست و غالبا با فرستادن پیام های ضدونقیض فرهنگی درباره خشونت به شیوه‌های مختلف مردم را سردرگم می‌کند و به همین دلیل کارشناسان امور اجتماعی و خانوادگی باید در این زمینه و با هدف آگاه‌سازی والدین و خانواده‌ها فعال‌تر عمل کنند.

منبع:سرویس اجتماعی خبرگزاری دانشجویان ایران

برچسب ها: رسانه، خشونت، رسانه های اجتماعی،  
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 27 دی 1395 توسط مهدیه نوروزی

بالای صفحهتمامی حقوق این وبلاگ برای تلخ نوشته های یک ذهن تاریک محفوظ است.